Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna jest odpowiedzialna za promowanie higieny i edukację dotyczącą profilaktyki jamy ustnej. Samodzielnie przeprowadza badana jamy ustnej, wykonuje zabiegi higieniczne (usuwanie złogów nazębnych, lakierowanie, lakowanie, piaskowanie, wybielanie zębów) oraz inne zabiegi profilaktyczne. W przychodniach i klinikach stomatologicznych doradza pacjentom, jak uchronić się między innymi przed próchnicą, paradontozą i nadwrażliwością zębów.

Jeśli widzisz siebie w takim zawodzie, interesujesz się medycyną, w tym stomatologią i dietetyką, nauka na kierunku “higienistka stomatologiczna” w Lublinie powinna Cię zainteresować. Podczas intensywnych zajęć teoretycznych i praktycznych w Centrum Kształcenia EDU szybko nauczysz się zawodu i zdobędziesz dyplom honorowany przez pracodawców w całej Unii Europejskiej.

Higienistka stomatologiczna – informacje podstawowe


Opis kwalifikacji:

MED.02 – Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia

Czas trwania nauki:

2 lata (4 semestry)

Czy nauka jest bezpłatna?
TAK. Edukacja higienistki stomatologicznej w szkole policealnej w Lublinie jest bezpłatna. Możesz więc podjąć się nauki niezależnie od swojej sytuacji materialnej i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

 

 

 

 

 

Higienistka stomatologiczna – tryb nauki

Zajęcia w szkole kształcącej przyszłe higienistki stomatologiczne w Lublinie prowadzone są w trybie stacjonarnym. Zajęcia praktyczne, teoretyczne i praktyki zawodowe odbywają się w piątki po południu, soboty i niedziele, czyli zwykle nie kolidują z innymi obowiązkami zawodowymi albo domowymi.

Dla kogo prowadzimy szkołę dla higienistek stomatologicznych?

Szkoła policealna z kierunkiem Higienistka stomatologiczna to świetna opcja dla absolwentów szkół średnich, także dla tych, którzy nie mają dyplomu maturalnego.

Po ukończeniu nauki i podejściu do państwowego egzaminu absolwent otrzymuje dokumenty poświadczające uzyskanie tytułu zawodowego higienistki stomatologicznej. Takie świadectwo jest sygnowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Uprawnienia do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej uznawane są nie tylko w Polsce, ale na terenie Unii Europejskiej, a suplementy do dyplomu wydawane są w języku polskim i angielskim

Jak przebiega egzamin zawodowy?

Egzamin zawodowy, kończący edukację na kierunku “higienistka stomatologiczna”, jest bezpłatny i organizowany w szkole. Obejmuje część pisemną oraz praktyczną. Uczestniczą w nim przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Czym zajmuje się higienistka?

Wykwalifikowana higienistka stomatologiczna jest istotnym członkiem zespołu stomatologicznego. To osoba, która ściśle współpracuje z lekarzem dentystą, wykonuje badania diagnostyczne oraz zabiegi profilaktyczno-techniczne (skaling, piaskowanie, lakowanie czy lakierowanie zębów).

Osoba po edukacji w zakresie higienistki stomatologicznej promuje profilaktykę jamy ustnej, rozmawia z pacjentami o tym, jak dbać o jamę ustną, czym jest próchnica, paradontoza i nadwrażliwość zębów. Uczy też, zarówno dzieci, jak i dorosłych, jak poprawnie szczotkować zęby i używać nici dentystycznych. Odpowiednio wykształcona higienistka stomatologiczna ma też szeroką wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, które wpływają na kondycję zębów oraz dziąseł.

Higienistka stomatologiczna, dzięki wiedzy zdobytej w Centrum Kształcenia EDU w Lublinie, wykonuje także zabiegi profilaktyczne. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, piaskowanie, polerowanie zębów, a także wybielanie zębów oraz inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Higienistka stomatologiczna jest także osobą odpowiedzialną za przygotowanie pacjenta do leczenia ortodontycznego, implantologicznego, protetycznego, periodontologicznego, endodontycznego i zachowawczego. Często jest pierwszą osobą, do której trafiają pacjenci, zanim znajdą się na fotelu w gabinecie stomatologa, ortodonty czy chirurga stomatologicznego. I to im pacjenci mówią o problemach ze zdrowiem jamy ustnej.

Higienistka stomatologiczna może skorygować ewentualne błędy popełniane przez pacjentów w zakresie pielęgnacji zębów, np. w przypadku, w którym mają złą technikę mycia zębów, używają niewłaściwej szczoteczki, skarżą się na nadwrażliwość zębów, podrażnienie dziąseł albo krwawienie.

Przebieg nauki na kierunku “higienistka stomatologiczna” w Centrum Kształcenia EDU

Podczas szkolenia na kierunku Higienistka stomatologiczna w Lublinie, słuchacze i słuchaczki poznają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, uczą się prowadzenia dokumentacji, poznają podstawy anatomii i patofizjologii narządu żucia oraz zapoznają się z zasadami edukacji i promocji zdrowia w profilaktyce stomatologicznej. Uczniowie w ramach praktyk uczestniczą także w pracach w gabinecie stomatologicznym, podczas których zapoznają się z funkcjonowaniem gabinetu oraz swoją rolą w ramach wykonywanego zawodu higienistki stomatologicznej.

Nasza szkoła zapewnia naukę w komfortowych warunkach: w salach dydaktycznych z odpowiednim wyposażeniem, w których można profesjonalnie przygotować uczniów do wykonywania zawodu. Słuchacze szkolenia otrzymują za darmo materiały dydaktyczne i pomoce naukowe. Praktyczne i teoretyczne zajęcia prowadzone są przez kadrę czynną zawodowo. Nauczyciele na bieżąco śledzą wszelkie zmiany, które pojawiają się w metodach zapobiegania i leczenia próchnicy i mają aktualną wiedzę medyczną.

Higienistka stomatologiczna – gdzie znajdzie pracę?

Potrzeby pacjentów w zakresie opieki dentystycznej rosną. Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o jamę ustną, świeży oddech i profilaktykę próchnicy spowodowało, że coraz więcej osób zgłasza się nie tylko do przychodni dentystycznych, ale także do higienistek stomatologicznych.

Absolwenci, którzy zdobyli dyplom zawodowy Higienistki stomatologicznej w Centrum Kształcenia EDU w Lublinie, nie mają trudności ze znalezieniem pracy. Mogą jej szukać w:

  • poradniach opieki stomatologicznej,
  • gabinetach i klinikach stomatologicznych,
  • przychodniach oferujących zabiegi implantacyjne,
  • na szpitalnych oddziałach chirurgii szczękowej,
  • szkołach,
  • innych instytucjach zajmujących się ochroną zdrowia i działających w zakresie profilaktyki medycznej.

Nie czekaj, zacznij naukę już teraz!